Psycholog zachowań proekologicznych dr Ferdinando Fornara z gościnnym seminarium w IPs

10 czerwca w naszym Instytucie gościł dr Ferdinando Fornara z Wydziału Edukacji, Psychologii i Filozofii Uniwersytetu Cagliari we Włoszech, światowej sławy specjalista z zakresu psychologii środowiskowej i psychologii zachowań proekologicznych, redaktor czasopisma "Journal of Environmental Psychology". Dr Fornara zaproszony został do Wrocławia w ramach programu Erasmus Teaching Staff Mobility, w ramach którego finansowane są krótkie wizyty dydaktyczne pracowników w ośrodkach zagranicznych. Spotkanie zorganizował i poprowadził dr Marcin Czub z Zakładu Psychologii Ogólnej.

Seminarium pod tytułem "Research lines in the Environmental Psychology domain: Socio-psychological drivers of sustainable behaviours and place-related constructs" ("Społeczne i psychologiczne uwarunkowania zachowań prośrodowiskowych oraz związanych z przywiązaniem do miejsca") zaplanowane zostało jako półtoragodzinne, ale szybko przerodziło się w trwającą ponad trzy godziny dyskusję na temat ekologii, zachowań proekologicznych i ich roli we współczesnym świecie. Dr Ferdinando Fornara przedstawił przekrój swoich badań, szczególny nacisk kładąc na wyniki dotyczące przywiązania do miejsca i tożsamości z miejscem. Burzliwa dyskusja toczyła się głównie wokół poszukiwania wskaźników behawioralnych, mierzących realne, a nie jedynie deklarowane zachowania proekologiczne oraz mierzących je w warunkach naturalnych, a nie tylko jako zadanie w laboratorium. Seminarium okazało się być okazją do inspirującej wymiany wiedzy, doświadczeń i pomysłów na przyszłe badania z zakresu psychologii prośrodowiskowej. Wzięły w nim udział również studentki i studenci zagraniczni, przebywający w naszym Instytucie w ramach programu Erasmus, przez co miał on okazję stać się miejscem międzykulturowej wspólnoty osób, podzielających troskę o kondycję naszej planety.

Dziękujemy za inspirujące spotkanie i zapraszamy na kolejne!

foto: Marta Kowal