Ulicznice i zdrajczynie. Nieposłuszeństwa i aktywizm w przestrzeni (post-)jugosłowiańskiej

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej zaprasza na kolejne seminarium naukowe z cyklu "Spotkania na Szewskiej" - Ulicznice i zdrajczynie. Nieposłuszeństwa i aktywizm w przestrzeni (post-)jugosłowiańskiej

 

O wykładzie:

Znakiem rozpoznawczym Kobiet w czerni są konsekwentne i wytrwałe stajanja: wystawianie nieposłusznych kobiecych ciał w ciszy i czerni w ruchliwych punktach przestrzeni publicznej. Swoją obecnością aktywistki problematyzują kluczowe kwestie żałoby i straty stawiając pytanie, czyje życia są godne żalu w określonym kontekście społeczno-kulturowym i politycznym. Tworząc w przestrzeni (post-)jugosłowiańskiej przekraczającą granice sieć aktywistyczną, stały się symbolem sprzeciwu nie tylko wobec nacjonalistycznych i militarystycznych polityk, ale i odważnej walki o pokój i sprawiedliwość społeczną. To jednak tylko część ich niepokojącej i sprawiającej kłopoty obecności. Jako świadkinie określonych czasów i polityk, archiwizują, wyjaśniają, dyskutują i analizują zarówno własne przeżywane doświadczenia, jak i innych kobiet, aby interweniować w przestrzeń i dyskursy publiczne.  

Podczas mojej wieloletniej współpracy z aktywistkami sieci Kobiet w czerni wielokrotnie słyszałam krytyczne komentarze na temat ich spotkań z badaczkami feministycznymi. Te uwagi skłoniły mnie do oceny mojej praktyki badawczej i wprowadzenia zaangażowanego politycznie modelu badań etnograficznych, które koncentrują się na byciu wewnątrz sieci aktywistycznej oraz przyjmowaniu wielu tożsamości i ról poprzez ciągłe przechodzenie między refleksyjną solidarnością, empatią i analizą. 

 

Biogram:

Magdalena Sztandara, antropolożka, pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jej zainteresowania badawcze obejmują etnografię performatywną, antropologię wizualną, etnografię feministyczną oraz metodologię badań etnograficznych. W ostatnich latach jej badania koncentrowały się na tematach nieposłuszeństwa i nielojalności w przestrzeni (post-)jugosłowiańskiej oraz starzenia się i aktywizmu.

 

Gdzie i kiedy:
czw. 4 maja 2023, 12.30
Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej, ul. Szewska 50/51
sala nr 3